TITLE

DESCRIPTION

Play Fest 2020-2021 Цікаво знати, що…

Цікаво знати, що…

  • одна з найменших книжок – томик віршів Тараса Шевченка «Кобзар», який створив майстер мікромініатюр Микола Сядристий. Книжка складається з 12 сторінок, кожна площею 0,6 мм². Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінцем людської волосини. Зшита вона павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. На обкладинці – портрет поета та зображення хати, де він народився.
  • усі рукописні книжки переплітали. Палітурку виготовляли з дерев’яних дощок, обтягнутих шкірою, парчею, оксамитом та атласом. Потім прикріплювали металеві бляхи, щоб книжки довше зберігалися. Верхню кришку прикрашали самоцвітами, перлами.
  • на пергаменті писали чорнилом, яке робили із сажі, відвару кори вільхи та дуба. А заголовки, ініціали та великі букви виводили червоною фарбою. Використовували також охру – світло- жовту фарбу, лазур, золото, срібло.
  • греки і римляни до 4-го століття нашої ери використовували книги з дощечок чи пластинок зі слонової кістки, з’єднаних кільцями або ремінчиками. Такі книги, залежно від кількості дощечок, називали диптихом – 2 дощечки, триптихом – 3 дощечки і поліптихом́ – багато дощечок. Сьогодні подібне скріплення використовується в календарях, записниках.
  • серед руїн палацу ассирійського царя Ашшурбаніпала було знайдено цілу бібліотеку з глиняних книжок. Усе знищила пожежа в палаці, але книги зберіглися. Бібліотека царя нараховувала близько 25 тисяч глиняних табличок.
  • друкарські верстати 17-го століття випускали по 1000 аркушів на день. А їх модернізовані нащадки у 20-му столітті – по 2000 аркушів на годину.
  • щоб слова на папері читалися правильно, набірні літери вирізали у дзеркальному зображенні.
  • припускають, що перші друковані тексти з’явилися у 8-му столітті в Японії. Сторінки віддруковували з різьблених дерев’яних форм. Виготовлення однієї такої форми потребувало багато часу, а надрукувати з неї можна було тільки одну сторінку.
  • колись у бібліотеках Західної Європи найцінніші книги приковували до своїх місць ланцюгами. Та одним з найцікавіших був засіб, що широко практикувався в Україні. На полях книги чи на початку її писалося міцне закляття до того, хто захотів би цю книгу привласнити. Наприклад, на одному рукописі 18-го століття написаний такий двовірш: «Хто би мав сю книгу красти, тому сім літ свині пасти».
  • дванадцять найменших книжок світу вміщаються в одній столовій ложці. Серед них є мініатюрне видання Корану, словник англійської мови на 12 000 слів і Конституція Франції.

 

КОНТАКТИ

м. Київ, 04050

вул. Дегтярівська, 6-А

ст. метро «Лук’янівська»

(044) 483-64- 96